Нітрати і як вони впливають на нас



Інтернет і ЗМІ вже не перший рік рясніють заголовками про шкоду нітратів і заборону на вживання безліч продуктів що їх містять. Чи насправді все так страшно і як піклуватися про своє здоров'я без обмежень? У цій статті ми спробуємо детально описати все, що цікавило вас про нітрати!

Почнемо з визначення: нітрати - це солі та ефіри азотної кислоти, амонію і деяких металів (селітри), які використовуються в техніці, медицині і в якості мінеральних добрив в сільському господарстві. У невеликих кількостях нітрати присутні в усьому живому, без них рослини не можуть вирости і дати добрі плоди. Навіть у разі вирощування продуктів без застосування азотних добрив, в них все одно будуть присутні нітрати! Це залежить від безлічі факторів вирощування: особливостей сорту, вологості, температури, інтенсивності освітлення.

Тому нітрати не можна вважати злісними ворогами, слід розуміти, що проблема полягає не в самому їх існування, а в кількості і концентрації. Тим більше, шкоди завдають не власне нітрати, а їх похідні - нітрити і нітрозаміни. Вони утворюються у кислому шлунковому середовищі під дією ферментів організму. Вступаючи в реакцію з гемоглобіном, нітрити перетворюють його в метгемоглобін, який вже не може доставляти кисень клітинам нашого тіла. Настає кисневе голодування.

! Для дорослої людини гранично допустима норма нітратів - 5 мг на 1 кг маси тіла людини, тобто 0,25 г на людину вагою в 60 кг. Для дитини допустима норма становить не більше 50 мг.

! Найбільш сприйнятливі до нітратів діти у віці до року, так як у них ще не розвинені механізми виведення нітратів. Годуючим матерям необхідно ретельно стежити за якістю свого харчування.

Щоб краще розуміти, де шукати нітрати, потрібно знати, що в продуктах вони розташовуються не рівномірно. Найбільша їх кількість зазвичай сконцентровано:

  • У стеблах і коренях;
  • У шкірці і прямо під кіркою;
  • В серцевині;
  • В качанах і жилах листів.

Так само не варто вживати надто ранні перші овочі і фрукти, зміст в них нітратів в рази більше, ніж в пізніх, а кавуни і дині з оптимальним вмістом нітратів з'являються на прилавках на початку серпня!

! Позначки на виробах Е250-Е255 свідчать про наявність в них нітратів.

Якої шкоди організму можуть заподіяти похідні нітратів?

  • Виникнення злоякісних захворювань шлунково-кишкового тракту; створюються умови для переходу нітратів в нітрозоаміни під впливом мікроорганізмів.
  • Розвиток виразкового коліту і хвороби Крона.
  • Порушення водно-електролітного обміну організму, що призводить до гіпертонічної хвороби, захворювань нирок, серцевої недостатності.
  • Порушення згортання крові.
  • Виникненням запальних процесів в паренхіматозних органах;
  • Ураження підшлункової та щитовидної залоз, що призводить до розвитку цукрового діабету.
  • Розвиток анемії.

Як захистити себе від нітратів?

Головний спосіб захисту від нітратів - це контроль за їх вживанням за допомогою нітратомірів. Тільки так ви зможете зрозуміти їх приблизну кількість в продукті.

Визначити "на око" вміст нітратів в продуктах практично неможливо, але при купівлі варто звернути увагу на занадто великий розмір, наявність білих прожилок в м'якоті, надмірно насичений колір і ідеальну форму - все це може бути ознакою великого вмісту нітратів. Так само існують деякі правила, які допоможуть мінімізувати споживання нітратів:

  • У кислих на смак плодах найменший вміст нітратів, так як вітамін С руйнує їх.
  • У солоному і консервованому вигляді частина шкідливих речовин переходить в розчин, який не рекомендується пити.
  • Знизити кількість шкідливих речовин допомагає їх замочування в холодній воді на кілька годин.
  • При термічній обробці овочів велика частина нітратів руйнується.

Сподіваємося цією статтею ми допомогли вам скласти повне уявлення про нітрати!

Бажаємо вам тільки якісних і корисних продуктів!



06.07.2020

Коментарі 0